Skip to content

Üç Eksenli Basınç Deneyi

19 Aralık 2011

Üç eksenli basınç deneyi zeminin kayma mukavemeti paremetreleri olan c ”kohezyon” ve fi ”İçsel sürtünme” açısını belirlemek için yapılan deneydir. Bu deneyde eğer projemiz bir dolgu ise baraj gövdesi veya sıkıştırılmış bir malzeme üzerinde gerçekleştiriyorsak UU ”Konsolidasyonsuz drenajsız üç eksenli kesme deneyi” sıkıştırma deneyinden elde ettiğimiz maksimum birim hacim ağırlık ve optimum su içeriği değerleri baz alınarak sıkıştırılmalıdır.

Arazi profilinden sondaj ile aldığımız numunelerde ise traşlama yolu ile 50 cm çapında ve 100 mm boyunda örnekler haline getiridiğimiz doğal birim hacim ağırlık ve su içeriğinde deney gerçekleştirilir.

Minumum üç adet örnek üzerinde yapılan deney 100 kPa, 200 kPa ve 400 kPa çevre basıncında gerçekleştirilmelidir. İstenen bir çevre basıncı var ise yağ su düzeneğiyle sağlanan basınçlar istenilen seviyelere çekilebilir.

Numune hazırlandıktan sonra hücreye yerleştirilir alt başlık üst başlık ve poroz taşları konur çevresine membran gerilir. Hücreye su sağlandıktan sonra”Çevre basıncını su ile sağlanmaktadır” 100 kPa basınçta sabitlenir ve eksenal yük uyguklanarak numune kırmaya geçilir.

Bu anda deformasyon ve yük hücresinden okunan değerler kayıt altına alınır. Kuvvet ve deformasyon ilişkilerinden basınca geçilir. Mohr dairesi çizilir ve deformasyon grafiği eklenir. Her bir çevre basıncı altında tekrarlanan bu işem sonunda mohr dairelerinin optimum teğeti çizilerek y eksenini kestiği nokta zeminin kohezyonu yatayla yaptığı açı ise fi dir.

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: